עיר מקלט, 963 מרצפות

פרוייקט רב-תחומי

 

cropped-20210425_084542   

 

 

מטרת הפרוייקט יצירת 963 מרצפות, כמספר המרצפות שמחפות על הכניסות למקלט ב"כיכר הבימה" בתל-אביב.

הסבר תחילתו של "עיר מקלט" ביומן-מקום שכתבתי בכיכר התרבות ("כיכר הבימה") בתל-אביב, מעל המקלט העצום והמסווה שחפור שם. היומן נכתב במהלך שנה – משלהי מלחמת עזה בסתיו 2014, ועד קיץ 2015. שמתי לב לפרטים הקטנים – תינוק שמשחק בכפית, פריחת הצמחים וקמילתם, האיש שמטאטא את הרחוב, זה שמלטש את מרצפות הכיכר, עוצמת השמש, המוזיקה שמושמעת וזו שאינה מושמעת, רחשי הרחוב, העוברים ושבים.

ככל שכתיבת היומן התקדמה, הבנתי שאני מבקשת למעשה לבדוק מהו מקלט – האם מדובר במבנה פיזי בלבד או גם במבנה תרבותי, ומה בעצם יותר מגן? עלעלתי במילון עברי ישן. התברר לי שבעבר המובן העיקרי של המילה "מקלט" היה קשור במושג "עיר מקלט".

לפי המקרא עיר מקלט היא מבנה שנועד להעניק מחסה למי שרצח בשגגה מפני גואל הדם שאמור להורגו, ונועדה למנוע מעגלי נקם. סבך חוקים חידתיים מגדיר את השהייה בעיר המקלט, את המבנה הפיזי ואת המרקם האנושי שלה. בתלמוד הבבלי רואים בטקסט עצמו ובשיחה שהוא מעורר על אלימות – עיר מקלט.

כמו 963 המרצפות המכסות את דלתות המקלט בכיכר התרבות בתל-אביב, ובדומה לטקסט התלמודי – גם הטקסטים שלי מצויים ביחסי סמיכות לא לינאריים, המצטרפים אלו לאלו כמין מרצפות בעיר לשונית. הם מורכבים מפיסות של יומן המקום וממסע מחשבתי שהתרחש בעקבותיו.  

עיר מקלט, 963 מרצפות הוא פרוייקט בין-תחומי בהתהוות. הוא כולל פרסום של טקסטים, הצגה של מיצבי-כתב, שיחות והרצאות. בעתיד יראה אור ספר מסות בשם "עיר מקלט: התבוננויות בתל-אביב" (רסלינג 2022, בכתובים) ואני כותבת דוקטורט בהקשר עיר המקלט בתלמוד ובספרות יהודית מודרנית (בית הספר לתרבות, אונ' תל-אביב). חלק מתהליך העבודה של הפרוייקט קשור בשיחות ובשיתופי פעולה עם יוצרות, יוצרים, אמניות ואמנים פלסטיים, סופרות וסופרים, נשות ואנשי רוח שפועלים בכיכר התרבות בישראל.

עד כה הצטברו כ-160 מרצפות לשוניות וויזואליות. מטרת הפרוייקט היא להגיע ל-963 מרצפות שיהוו ממד לשוני-חזותי מקביל ל-963 המרצפות המכסות את דלתות המקלט ב"כיכר התרבות" בתל-אביב.

מרצפות שנוצרו עד כה [מבחר מתעדכן]

כתב

אדריכלות של שגגה: מרצפת 3/10, מיצב-כתב, גרנטה, 2022-02, עורכת-אוצרת: מירה רשתי

עיר מקלט, 10 מרצפות, ארכיון מיצב-כתב תהליכי, גרנטה

Shelter Shelter: The Tel-Aviv University's shelter signs and the Talmudic Cities of Refuge

חפור: מרצפת 2/10, מיצב-כתב, גרנטה, 2021-11, עורכת-אוצרת: מירה רשתי

מפלט: מרצפת 1/10, מיצב-כתב דיגיטלי, גרנטה, 2021-10, עורכת-אוצרת: מירה רשתי

מקלט מקלט, אָתֶ׳ר מָאתֶ׳ר תָּאנְג, "אל-הרגע-של-תחילת-הכתיבה", ספטמבר 2021, עורכות: מירב גבעוני הרושובסקי, ענת מסינג-מרקוס, תמר פלדברג.

קינת הצבר, רשימה על "כיכר התרבות", לזכרו של דני קרוון, גרנטה, יוני 2021, עורכת: מירה רשתי

עיר מקלט: "הצועק", "צבאר صَبَّار", ו"חרבות", מארב, "סיורי גבול", אביב 2020, עורכת: אביטל ברק.

חוברת עיר מקלט: 9 מרצפות – חומרים ממיצב-כתב, עיצוב ופרשנות טיפוגרפית: רועי רגב.

עיר מקלט: 9 מרצפות, מיצב-כתב, תערוכת המקרר 2019, אוצרת: איריס פשדצקי. פרשנות טיפוגרפית: רועי רגב.

"Ville-refuge" (Traducteur: Sabine Huynh),  Continuum, n°15/16, Singularité ou/et pluralité identitaire,  2019. Pp 63-70. Éditeur: Marlena Braester.

"City of Refuge: 'Tzabar'" (Translator: Marcela Sulak), The Ilanot Review, "Pictures", Volume 15, Winter 2018. Editor: Marcela Sulak.

דיבור

"עיר מקלט, כסוּת אֵם – שְׁתִי וָערב מתפּרשׂ", שיחה עם אָתֶ׳ר מָאתֶ׳ר תָּאנְג, ינואר 2022, לונדון-תל-אביב (zoom).

"דמעות: בכי-משותף ביצירה של ראידה אדון וארז ביטון. מחשבה על נוזליות ומרחב", שיח אמן, להתמרחב – סדנת מחקר בבית הספר לתרבות. לקראת מיצב-הכתב הדיגיטלי "עיר מקלט: 10 מרצפות" בכתב-העת גרנטה. עורכות: ורד שמשי ואורפה סנוף-פלפול. אוניברסיטת תל-אביב, מאי 2021.

"ילדי המלחמה ושאלת המקלט: ז'ורז' פרק, פול ויריליו וגרטרוד שטיין", הרצאה, הסמינר ה-16 לפילוסופיה קונטיננטלית – לחשוב את ההתנגדות. עורכות: ליאת פרידמן, רונית פלג, גלית ולנר, רחל אבן. המכון הצרפתי תל-אביב, מרץ 2021.

"עיר מקלט בין קירבה וריחוק: פרספקטיבות של מחקר ויצירה", יום עיון אמנות מרחוק, התואר השני לאמנות באוניברסיטת חיפה ובית הספר לתרבות באוניברסיטת תל-אביב. כולל עבודה עם גיליונות אינטראקטיביים בהשראת מרצפות עיר המקלט. אוצרים-עורכים: פרופסור-אמן שרון פוליאקין, ד"ר-אמן טליה הופמן, ד"ר גל הרץ, אורפה סנוף-פילפול וורד שמשי. יוני 2020.

"כתיבה מרחבית ושאלות של חורבן – עיון בפרוייקט הפסאז'ים לוולטר בנימין", הסמינר ה-14 לפילוסופיה קונטיננטלית – פרוייקט הפסאז'ים, עורכות: ד"ר ליאת פרידמן וד"ר רונית פלג, המכון הצרפתי, תל-אביב. מאי 2020.

"עיר המקלט ויצירתו של ש"י עגנון", הרצאה, סדנת החוקרים השנתית על יהודים ויהדות בעידן המודרני, מכון ליאו-בק בירושלים, והסמינר המחלקתי בבית הספר לתרבות, אוניברסיטת תל-אביב. אפריל 2019.

"עמנואל לוינס, בין עיר המקלט וירושלים", הרצאה, הסמינר ה-13 לפילוסופיה קונטיננטליתפוליטיקה של אמת, מרץ 2019, המכון הצרפתי תל-אביב.

"City of Refuge: The Jewish Roots of Uprooting and the Concept of Refuge" XIth Congress of the European Association for Jewish Studies, Kraków, Poland, July 2018. *Co-organized session with Dr. Osnat Zukerman-Rechter, Sharron Hass, Prof. Sharon Poliakine, in the subject: "Entangled Roots: Rethinking Origins in Contemporary Israeli Literature and Visual Arts."

בתהליך עבודה

עיר מקלט: התבוננויות בתל-אביב, ספר מסות, רסלינג 2022.
הרהור על מהותו של המקלט בישראל בעקבות סוגיית עיר המקלט בתלמוד הבבלי, כתיבתו של יומן-מקום בכיכר התרבות בתל-אביב, והתייחסות ליצירות של אנשי רוח שפועלים כיום בישראל. ביניהם: שרון פוליאקין, שמעון אדף, נועה צדקה, שרון אס, גלילי שחר, עידן צבעוני, עינת יקיר, דרור בורשטיין, מעין איתן, ורה קורמן, טגיסט יוסף רון, דנה אריאלי, דני קרוון וצביקה לחמן.

עיר המקלט בתלמוד, ובספרות: אצל ש"י עגנון וז'ורז' פרק, עבודת PHd, בית הספר לתרבות, אוניברסיטת תל-אביב. בהנחיית פרופסור גלילי שחר.
התלמוד הבבלי רואה בדף הלימוד ובהשתקעות בקריאה סבוכה, הקשורה באחריות לאלימות, עיר מקלט. במחקר אני בודקת מה מאפיין את המרחב הלשוני הזה, מה הזיקות בינו ובין ערי המקלט המקראיות, וגם מה ההבדלים. לאחר מכן אני קוראת ביצירות אורבאניות של ש"י עגנון וז'ורז' פרק, שנעשו לאחר מלחמת העולם השניה, כיצירות שנועדו לשמש ערי מקלט. כלומר, מרחב לדיון על אלימות, לעיבוד של אחריות, לתשומת לב למעגליות שבין מעוול וקורבן, ובמיוחד: לחשיבות של האגדה (של הספרות), לחיים הציבוריים, להלכה ולחוק, להוויה קהילתית שאיננה מעלימה עין משגיאותיה.

כתבו על עיר מקלט

  Marcela Sulak, The horrific Stranger and the Self: Two New Israeli Lyric Essays (that do not look like essays)Essay Daily, October 7 2019

 

דימוי ראשי: עדי שורק, עפרון על נייר, 2021